Tryater lanceert podcast op atletiekbaan
11 03 2025
Hurddrave mei Foekje nu online
Dinsdag 11 maart lanceerden we met een heuse sportpersconferentie de podcast Hurddrave mei Foekje. De driedelige serie is een mix van diepte-interviews met een motiverende hardloopapp, en gaat vooraf aan de voorstelling Foekje over de in de knop gewezen en postuum geprezen topatlete Foekje Dillema.
Sportpersconferentie op atletiekbaan
Midden op de rood-witte baan van atletiekvereniging Lionitas in Leeuwarden, waar de Burumse atlete Foekje Dillema in de jaren ’40 ook trainde totdat haar carrière stopte wegens een geweigerde seksetest, hield Tryater een persconferentie. Hierin gaf Foekje-regisseur Jos van Kan samen met de acteurs de aanwezige pers uitleg over de voorstelling en het onderwerp. Daarnaast sprak Anne Jochum de Vries, directeur van Sport Fryslân, over het belang van inclusie in de sport en Yke Schouwstra, eerste trainer van Olympisch atlete Sifan Hassan over de parallellen én verschillen tussen Hassan en Dillema. Maaike Prins kwam als wethouder Sport van gemeente Noardeast-Fryslân vertellen over hoe het verhaal van Dillema in haar regio nawerkt. De cast, al op de baan aanwezig vanwege een hardloopcoaching door Rutger Wagenaar, gaf een klein voorproefje uit het meertalige en muzikale stuk.

Hurddrave mei Foekje
Afsluitend werd, met een hardloopsessie door acteur Lourens van den Akker, de driedelige podcast Hurddrave mei Foekje gelanceerd. De podcast is gemaakt om verdieping te bieden bij de voorstelling én om het publiek op te warmen voor het sportieve karakter ervan. De reeks is namelijk een mengeling van interviews met experts en een vlotte, motiverende hardloopapp in de stijl van het populaire Hardlopen met Evy. De geïnterviewde experts zijn trainer Henk Kraaijenhof, journalist Danielle Pinedo, actrice en vechtsporter Jaike Belfor, intersekse persoon Ella Witjes die zich voor seksediversiteit inzet bij stichting NNID en Agnes Elling van het Pim Mulier Instituut. De luchtig gemonteerde maar diepgaande gesprekken gaan over gelijkheid in de sport en in de maatschappij, verschillen tussen geslachten, diversiteit en uitgesloten worden; in historisch en in hedendaags perspectief. Liefhebbers kunnen de podcast hardlopend beluisteren maar het mag ook vanuit de luie stoel.
Foekje Run
Op zaterdag 12 april, een dag na de première in Leeuwarden, is in Dillema’s geboortedorp de Foekje Run. Burum is momenteel druk bezig het dorp inclusief monument voor Dillema aan te passen op het evenement; ook worden er Foekje Koekjes gebakken en zijn bewoners op andere manieren in de ban van hun oude dorpsgenoot.